Restauratorsko-preparatorska radionica za tekstilRestauratorsko-preparatorska radionica za tekstil zadužena je za zaštitu tekstilne građe koja čini veći dio fundusa Muzeja. Uključuje pregled stanja predmeta, provođenje preventivne konzervacije te konzervatorsko - restauratorske zahvate. Ona je podrška Muzeju u izlaganju, interpretaciji i očuvanju zbirki za buduće generacije.
Osnovni principi zaštite su:
* preventivna konzervacija koja je najvažniji segment zaštite muzejskih zbirki. Povoljni mikroklimatski uvjeti u depou, na izložbi ili kod transporta temelj su za opstojnost zbirki. Sustavnom brigom o građi čišćenjem i korištenjem neškodljivih materijala kod deponiranja, uz povoljne mikroklimatske uvjete, usporava se proces degradacije predmeta.
* pri izboru konzervatorsko – restauratorskog zahvata primjenjuju se etičke odrednice koje uključuju minimalne intervencije, korištenje reverzibilnih metoda i materijala te dokumentiranje svih faza rada na predmetu. Svakom predmetu se pristupa pojedinačno, a o zahvatu odlučuje tim koji uključuje kustosa zbirke i restauratore. Osim djelovanja koja restaurator poduzima direktno na predmetu, važno je naglasiti istraživačke radove tijekom zahvata, koji pridonose boljem razumijevanju predmeta i zbirke.
Muzej od osnutka 1919. zapošljava osoblje koje brine o predmetima. Nakon renoviranja zgrade 1972. osnovane su restauratorske radionice te je povećan i broj stručnih osoba zaduženih za poslove zaštite.
Djelatnice:
Mihaela Grčević, restauratorica, voditeljica Radionice
Jasminka Vujičić, viša preparatorica
Ljiljana Vilus Japec, viša preparatorica
Marijana Najjar, viša preparatorica
Restauratorsko-preparatorska radionica za drvo, keramiku, kamen i metalOpseg poslova u Radionici obuhvaća preventivnu zaštitu, konzervaciju i složene restauratorske zahvate na predmetima izrađenima od drveta, keramike, kamena i metala. U cilju što bolje zaštite građe intervencije koje se izvode na pojedinim predmetima prethodno se planiraju s nadležnim kustosom – voditeljem određene zbirke – ovisno o vrsti materijala, stanju predmeta, odnosno kategorizaciji oštećenja. U Radionici se također, u svrhu očuvanja izvorne forme, izrađuju kalupi i gipsani odljevi muzejskih predmeta sklonih brzom propadanju (npr. obredna peciva).
Osim primarnih, opseg poslova u Radionici uključuje izradu različitih dekorativnih i pomoćnih tehničkih elementa, kao i opću tehničku podršku za potrebe povremenih domaćih i gostujućih izložbi.
U sklopu pedagoške djelatnosti Muzeja, voditelj povremeno održava edukativne radionice modeliranja u glini i na lončarskom kolu.
Djelatnici:
Marko Gašparić, restaurator, voditelj Radionice
Domagoj Kačan, restaurator
Juraj Zoričić, preparator
Upute za čuvanje etnografskih zbirki