Naslovna slika

Program događanja povodom 105. obljetnice

Program obilježavanja 105. rođendana Etnografskoga muzeja, 22. listopada. 2024.

22.10.2024. – 12.10.2024.
10:00h
Etnografski muzej, Zagreb

Dragi prijatelji Etnografskog muzeja, bliži se 105. rođendan! Ovu smo obljetnicu posvetili svim dosadašnjim zaposlenicama Muzeja, a njih je ukupno 115. Za vas smo pripremile bogati program:

10:00   Dramsko-lutkarska predstava za djecu „Dnevnik uspomena moje bake” (pedagoška dv.)
11:00   Dramsko-lutkarska predstava za djecu „Dnevnik uspomena moje bake” (pedagoška dv.)
13:00   Okrugli stol „Prve zaposlenice u zagrebačkim muzejima” (prostor izložbe Intimni prostori svakodnevice)
18:00   Otvorenje izložbe Tanje Dabo „Svečanost” (rundica)
19:00   Koncert „Zvuci Mediterana” (prostor izložbe Intimni prostori svakodnevice)

OPŠIRNIJE O PROGRAMU

Dramsko-lutkarska predstava „Dnevnik uspomena moje bake” (za djecu u dobi od 4 do 10 godina)

Teatar Puna kuća

Režija i izvedba: Svetlana Patafta

Tekst: Kristina Gavran

Ovo je priča o predmetima koje čuvaju bake za svoje unuke, predmetima koji pričaju svoje priče i čuvaju uspomene na prošla vremena. U današnje vrijeme razvijene tehnologije djeca upotrebljavaju predmete koji su različiti od onih iz djetinjstva njihovih baka i djedova. Kako smo u predmete utkali naše pretke i priče koje su nam prenosili, predmeti dobivaju važnost i pretvaraju se u baštinu jedne obitelji, a neki od njih su i dio kulturne baštine cijeloga jednog naroda. Djeci treba pričati priče o njihovim predcima, prenositi im uspomene na događaje koji su utjecali na to tko su oni danas i gdje se nalaze.

Okrugli stol „Prve zaposlenice u zagrebačkim muzejima”

Proučavanje povijesti muzeja doprinos je istraživanju kulture određene zajednice. Na okruglom stolu u povodu 105. obljetnice Etnografskog muzeja želimo prikazati dio njegove povijesti koji je dosad bio zanemaren. Tom prigodom predstavit ćemo izložbeni projekt pod nazivom Histerija zaborava u kojem prvi put zajedno sudjeluju četiri velika zagrebačka muzeja: Arheološki muzej u Zagrebu, Etnografski muzej, Hrvatski školski muzej i Muzej za umjetnost i obrt. Sudionice će govoriti o svojim istraživanjima uloge i važnosti rada koji su ostvarile prve žene zaposlene u zagrebačkim muzejima (kustosice, restauratorice, tekstilne stručnjakinje…) upozoravajući na poteškoće s kojima su se suočavale poput zakonskih ograničenja i dugogodišnjih kulturnih predrasuda koje su dovodile u pitanje njihovu sposobnost da obavljaju određene poslove. Istraživanjem njihova rada želimo pridonijeti nastojanjima da muzeji budu mjesta sjećanja svih ljudi koji su bili i jesu dio njihove povijesti.

Sudionice: dr. sc. Štefka Batinić, knjižničarska savjetnica i kustosica (Hrvatski školski muzej); dr. sc. Aida Brenko, muzejska savjetnica (Etnografski muzej); Andrea Klobučar, muzejska savjetnica (Muzej za umjetnost i obrt); dr. sc. Ana Solter, muzejska savjetnica (Arheološki muzej u Zagrebu); mr. sc. Aleksandra Vlatković, viša kustosica-dokumentaristica (Etnografski muzej)

Moderatorica: dr. sc. Željka Jelavić, muzejska savjetnica (Etnografski muzej)

Otvorenje izložbe Tanje Dabo „Svečanost”

Gostovanje Umjetničkog paviljona u Etnografskome muzeju, Zagreb

Projekt „Svečanost” umjetnice Tanje Dabo je umjetničko-antropološko-istraživački  projekt s radionicama za studente i studentice koje će se provoditi u suradnji s Etnografskim muzejom u Zagrebu. Projekt „Svečanost” upozorava na neravnopravnosti i nejednakosti žena u društvu te je posveta nevidljivome ženskom radu.

Okosnica projekta bit će izvedba intervencije na 374 kristalne čaše i druge predmete od kristalnog stakla kakvi su se svojedobno darivali ženama tijekom neke poslovne ili obiteljske svečanosti, odnosno druge važne prigode. Naime, dok su muškarci za svoj rad i doprinos društvu bili nagrađivani konkretnim nagradama, poput Nagrade „Vladimir Nazor”, žene su za isti posao, u ne tako davnoj prošlosti, darivane kristalnim posuđem, dovoljno lijepim i blještavim da simbolički prikriju tu društvenu nepravdu. Istodobno, obiteljski kristal bio je pokazatelj prestiža svake žene iz, uglavnom, građanskih obitelji. Čuvao se u posebnim vitrinama, a koristio se samo u iznimnim i svečanim prigodama. Nasljeđivao se i prenosio s baka na majke, s majki na kćeri.

Kristalni predmeti simboličko su nasljeđe generacija žena koje su bile na razmeđi osvajanja novih sloboda i emancipacije žena, ali su jednim dijelom i dalje bile ukalupljene u rodne uloge koje im je društvo tada, kao i danas, dodijelilo. Kristalni predmeti ujedno su simbolički „stakleni strop” koji žene i danas imaju iznad svojih glava.

SREDIŠNJI DIO PROJEKTA

Središnji dio u istraživačkoj fazi projekta su radionice graviranja kristalnih predmeta na kojima studenti i studentice Akademije likovnih umjetnosti na svaku pristiglu vazu, čašu, zdjelu i ostale predmete graviraju po jedno od 311 imena dobitnika i 63 dobitnica Nagrade „Vladimir Nazor” za životno djelo. Svrha je radionice kreiranje zajedničkog mjesta stvaranja znanja i prenošenja iskustva. Otvorene za posjetitelje, one će biti mjesto prikupljanja podataka, sjećanja, dijeljenja iskustva, emocija i znanja među ljudima različitih generacija, obrazovanja i profesionalnih interesa te stvaranja novog znanja. Studenti i studentice će u budućnosti biti u konkurencijama za dodjeljivanje nagrada te u žirijima i odborima, zato je sudjelovanje u tom projektu za njih kontrolna točka ili iskustvenu bazu za buduće sudjelovanje u pravednom javnom i kulturnom životu.

Suradnica na projektu: Doris Dautović, kulturna antropologinja

Kustosica: Jasminka Poklečki Stošić, muzejska savjetnica

Izložba je dio velikoga muzejskog projekta Intimni prostori svakodnevice.

Izložba je otvorena od 22. listopada do 17. studenoga 2024.

Koncert „Zvuci Mediterana“ , Ansambl Tradicijske glazbe Muzičke akademije

Dirigent: dr.sc. Joško Ćaleta

Ansambl Tradicijske glazbe Muzičke akademije u Zagrebu okuplja sadašnje i bivše  studente s različitih glazbenih odsjeka. Počeci ansambla vezani su uz kolegij Terensko istraživanje u etnomuzikologiji (2018.) kao ideja da se rezultati terenskih istraživanja predstave koncertnim izvedbama. U fokusu rada Ansambla jest upoznavanje specifičnih stilova, repertoara i načina izvođenja hrvatske vokalne tradicijske glazbe. Osim što aktivno djeluje u Zagrebu održavajući koncerte na Akademiji i izvan nje, članovi ansambla uz svog mentora vode radionice pjevanja poput sudjelovanja u projektu “Revitalizacija ojkanja u Cetinskoj krajini” 2022. godine u Dicmu i Dugopolju. Razvijanjem interesa studenata za tradicijsku glazbu i pjevanje, etnografsko i umjetničko istraživanje i širenje interpretacija, rastezanjem “granica” među ustaljenim žanrovima, popularizira se etnomuzikologija i uspješno potiče očuvanje nematerijalne kulturne baštine. Voditelj ansambla je dr. sc. Joško Ćaleta.

Etnografski muzej je „pozornica“ koja je do sada u različitim prilikama ugostila nastupe ansambla na čemu smo izuzetno zahvalni.

GALERIJA