Tanja Dabo: Svečanost

22.10.2024. – 17.11.2024.
18:00h
Etnografski muzej

Projekt Svečanost umjetnice Tanje Dabo participativni je umjetničko-antropološko-istraživački projekt

opširnije o izložbi

U projektu Svečanost Tanja Dabo primarno istražuje zastupljenost umjetnica među dobitnicima Nagrade Vladimir Nazor za životno djelo, najvažnije državne nagrade za umjetnička postignuća, ustanovljene 1961. godine. Podatak o broju nagrađenih žena autorica stavlja u suodnos s brojem nagrađenih muškaraca. Usporedba tih dvaju brojeva donosi poražavajuću istinu.

Od ukupnog broja 374 dobitnika Nazora za životno djelo, 311 je muškaraca i 63 žena, a ističe se podatak da su u jednoj od kategorija muškarci dobitnici 57 nagrada za životno djelo i svega 4 nagrađene žene. Takav i sličan nepravedan omjer možemo pronaći i u mnogim drugim segmentima društva. Pokazatelj je to kako žene teže zauzimaju istaknute pozicije u društvu. Ako to i uspiju, za takvu se poziciju trebaju izboriti dokazujući se i ulažući puno veći trud nego muškarci pritom obavljajući i mnoge druge „ženske“ poslove, poput kućanskih, podizanja djece i brige o roditeljima.

Projekt Svečanost ukazuje upravo na ove i druge neravnopravnosti i nejednakosti žena u društvu te je posveta nevidljivom ženskom radu.

Okosnica projekta intervencija je na 374 kristalne čaše i druge predmete od kristalnog stakla kakvi su se svojevremeno najčešće poklanjali ženama prilikom neke poslovne ili obiteljske svečanosti, odnosno druge važne prigode.

Kristalni predmeti simboličko su naslijeđe generacija žena koje su bile na razmeđu osvajanja novih sloboda i emancipacije za žene, ali su jednim dijelom i dalje bile ukalupljene u rodne uloge koje im je društvo tada, kao i danas, dodijelilo. Kristalni predmeti ujedno su simbolički „stakleni strop“ koji žene i danas imaju nad svojim glavama.

Prikupljanje čaša:

Zbirka od 374 čaše i ostalih kristalnih predmeta prikupljena je na više načina: putem osobnog poziva upućenog bliskim osobama i javnim pozivom upućenim prema zajednici za vrijeme izvedbe rada. Dio kristala otkupljen je od osoba koje putem oglasnika za rabljene stvari prodaju ovu obiteljsku dragocjenost koju su njihove bake ili majke desetljećima čuvale, a često ih oglašavaju na prodaju kao „obiteljsko blago“, „obiteljsko nasljedstvo“ i slično. 

Suradnica na projektu: Doris Dautović, kulturna antropologinja

Kustosica: Jasminka Poklečki Stošić, muzejska savjetnica

Kustosica-koordinatorica izložbe u Etnografskom muzeju: Danijela Križanec-Beganović

Izložba je dio velikoga muzejskog projekta Intimni prostori svakodnevice.

Izložba je otvorena od 22. listopada do 17. studenoga 2024.

galerija otvorenja
galerija postava